Na stránkách jsou používány soubory cookies. Pokračováním v procházení webu souhlasíte s jejich používáním.

Nové turbodmychadlo

Přemýšlíte, jak zvýšit výkon u svého vozu? Možným řešením je koupě nového turbodmychadla. Turba se vyrábějí pro jednotlivé značky automobilů a také modely. Turbodmychadlo funguje na principu stlačování vzduchu v průběhu sání. Princip turbodmychadla a jeho zvyšování výkonu je jednoduchý. Po otevření sacího ventilu ve válci dojde ke vtažení většího množství vzduchu. Ten je následně spálený s palivem a v daný moment navýší výkon a rychlost vozu. Turbodmychadlo nijak nezatěžuje motor, pracuje na využití odpadní energie výfukového plynu. Díky výfukovým plynům pohání kolo turbíny, které je spojené s hřídelí. Konstrukce turbodmychadla není nikterak složitá. Je postavena ze statorových skříní, ve kterých je na speciálních ložiskách uloženo na společné hřídeli kolo turbíny. Kolo turbíny pohání výfukové plyny z motoru a kolo kompresoru vytváří přetlak vzduchu do plnícího potrubí motoru. Vývoj v tomto oboru jde neustále kupředu a tak se na trhu objevují tzv. regulovaná turbodmychadla. Ty pracují na principu ještě většího využití výkonu motoru.

Výrobci chtějí docílit maximální pružnost a vysokou schopnost akcelerace motoru bez tzv. turbo efektu. Právě regulace turbodmychadla pomocí odpouštění výfukových plynů před turbodmychadlem je jedním ze základních způsobů jak toho docílit. Nové turbodmychadlo má při správné péči dlouhou životnost. Avšak životnost turbodmychadla se odvíjí nejen od jeho používání, ale i od výroby. Základem dlouhé životnosti je přesná a pečlivá výroba všech částí, včetně stoprocentního dynamického vyvážení kola kompresoru a hřídele s kolem turbíny. Turbodmychadlo pracuje v rozmezí otáček od 10 000 až po 150 000. V extrémních případech i 200 000 otáček a právě zde při špatném vyvážení vzniká největší opotřebení a následné poškození. Při následném zabezpečení optimálních provozních podmínek turbodmychadla, především pak zajištění čistoty mazacího oleje, uvádějí výrobci turbodmychadel životnost až 6 000 motohodin. Avšak z praxe se spíše doporučuje provést repase turbodmychadla po ujetí 150 000 kilometrů.

Na našem trhu je spousta společností nabízející opravy turbodmychadel, ale jen málo z nich provádí repase pečlivě, kvalitně a z originálních dílů. U nás naleznete jak nabídku nových turbodmychadel, tak možnost nechat si vaše turbodmychadlo opravit či provést repas turba.